Plavecký klub telesne a zrakovo postihnutých športovcov

V dňoch od 31.3.2017 do 2.4.2017 sa v Karlových Varoch konal už 15. ročník  plaveckých pretekov POHÁREK. V tomto roku sa prihlásilo 126 pretekárov, z toho 74 v mužských a 52 v ženských kategóriách, ktorí reprezentovali celkom 17 športových klubov, z toho 13 českých, tri slovenské kluby a jeden plavec z Nemecka. Po odhláškach nakoniec štartovalo 114 pretekárov. V tomto roku sa zmenili aj disciplíny, pretože sa plávali všetky 50 m disciplíny, z ktorých prvých 6 pretekárov postúpilo do finále, kde prví traja získali medaily a 100 m polohové preteky bez finále. Zmena nastala i v bodovacom systéme, ktorý prevzali od Nemcov a dosiahnuté bodové prepočty budú porovnateľné v 50 m bazéne s výsledkami z pretekov v Berlíne a z Brna v tomto roku. Na konci pretekov bolo už tradičné vyhodnotenie najmladších plavcov do 10 rokov, žiaci vo veku od 11 do 14 rokov, juniori vo vedu od 15 do 18 rokov a veková kategória seniorov, všetky vekové kategórie spolu bez rozdielu pohlaví, teda muži a ženy.Z nášho klubu štartovali plavci: Erik BIRKUŠ, Tatiana BLATTNEROVÁ, Anna GETTLEROVÁ, Katarína CHUDÁ a Adam RIEČIČIAR. Doprovod robili Katarína Chudá – tapper, Ján Gettler – asistent a vodič auta, Andrea Gunesch – tapper, Daniela Barbušová – asistent plavca a Daniela Šipošová – trénerka, vedúca výpravy a vodička auta.

Tatiana BLATTNEROVÁ, S11, SB11, SM11 – štartovala v troch 50 m disciplínach – 50 m znak, 50 m prsia a 50 m v.sp. A hoci bola po od začiatku roka často chorá, v každej 50 m disciplíne sa prebojovala do šesťčlenného finále. V disciplíne 50 m znak skončila vo finále na druhom mieste a získala striebornú medailu, v disciplíne 50 m prsia skončila vo finále znovu na druhom mieste a získala striebornú medailu, v disciplíne 50 m v.sp. štartovala znovu vo finále, ktoré vyhrala a získala zlatú medailu. V hodnotení dvojboja v juniorskej kategórii skončila na druhom mieste ziskom 1 070 bodov za výsledky v disciplínach 50 m znak a 50 m v.sp. z celkového počtu 20 pretekárov bez rozdielu pohlavia a získala striebornú medailu. V hodnotení dvojboja v seniorskej kategórii skončila na treťom mieste, kde ju porazili len zlatý medailista a svetový rekordér z paralympijských hier v Riu 2017 a druhá bola finalistka z Ria 2017 z celkového počtu 114 pretekárov bez rozdielu pohlavia a naša Tatiana v tejto silnej konkurencii získala bronzovú medailu. Zo slovenských účastníkov bola najúspešnejšou pretekárkou a získala jednu zlatú medailu, 4 strieborné a jednu bronzovú medailu. Katarína CHUDÁ, S13, SB13, SM13 – štartovala vo všetkých 50 m disciplínach a v disciplíne 100 m polohové preteky. V každej 50 m disciplíne sa prebojovala do šesťčlenného finále. V disciplíne 50 m znak skončila vo finále na piatom mieste, v disciplíne 50 m prsia skončila vo finále na treťom mieste a získala bronzovú medailu, v disciplíne 50 m v.sp. štartovala znovu vo finále, kde skončila na 5. mieste. V disciplíne 50 m motýlik postupovala do finále z druhého miesta, ale vo finále sa jej na štarte na štartovnom bloku šmyklo, spadla do vody, ale aj tak skončila na veľmi peknom 4. mieste, keď tretie miesto jej uniklo len o 4 body. Celkom sa zaplávala štyri osobné rekordy. Žiacku kategóriu v hodnotenom dvojboji vyhrala s veľkým náskokom pred druhým pretekárom rozdielom 464 bodov so ziskom 873 bodov a získala tak zlatú medailu. V hodnotení dvojboja v seniorskej kategórii sa umiestnila na veľmi peknom siedmom mieste z celkového počtu 114 pretekárov bez rozdielu pohlavia. Tieto výsledky sú veľmi cenné, pretože Katka začala pretekať len v máji minulého roka. Zo slovenských účastníkov bola druhou najúspešnejšou pretekárkou so ziskom jednej zlatej medaily a jednej bronzovej medaily. Adam RIEČIČIAR, S5, SB4, SM5 – štartoval v troch 50 m disciplínach – 50 m znak, 50 m prsia a 50 m v.sp. Tento rok mal Adam od začiatku roka často zdravotné problémy a súčasne pripravoval sa na maturitné písomky, tak zaplávané časy boli na úrovni jeho štandardu. Najlepšie umiestnenie dosiahol v disciplíne 50 m prsia. V hodnotení dvojboja v seniorskej kategórii skončil na 45. mieste za body v disciplínach 50 m prsia a 50 m znak so ziskom 344 bodov z celkového počtu 114 pretekárov bez rozdielu pohlavia. Erik BIRKUŠ, S8, SB7, SM8 – štartoval v troch 50 m disciplínach – 50 m znak, 50 m prsia a 50 m v.sp. A hoci začal pretekať len v máji minulého roka, v celom štartovacom poli sa nestratil a zaplával si dva osobné rekordy. V hodnotení dvojboja v juniorskej kategórii skončil na 18. mieste ziskom 210 bodov za výsledky v disciplínach 50 m znak a 50 m v.sp. z celkového počtu 20 pretekárov bez rozdielu pohlavia. V hodnotení dvojboja v seniorskej kategórii skončil na 74. mieste za body v disciplínach 50 m prsia a 50 m v.sp. so ziskom 210 bodov z celkového počtu 114 pretekárov bez rozdielu pohlavia. A to sa v podstate asi len pred rokom len naučil plávať. Zúčastnil sa aj klasifikácie, kde ho zaradili do skupín postihnutia S8, SB7, SM8. Anna GETTLEROVÁ, S8, SB7, SM8 – štartovala v troch 50 m disciplínach – 50 m znak, 50 m prsia a 50 m v.sp. Od začiatku roka mala zdravotné problémy, absolvovala aj chirurgický zákrok, čo zanechalo stopy na jej športových výsledkoch. V hodnotení dvojboja v seniorskej kategórii sa umiestnila na 75. mieste so ziskom 209 bodov v disciplínach 50 m prsia a 50 m znak z celkového počtu 114 pretekárov bez rozdielu pohlavia.

V hodnotení klubov sme sa umiestnili na 5. mieste so ziskom 1 314 bodov, pretože sme neplávali štafety, nakoľko sme boli len piati a postihnutia boli telesné a zrakové, pri ktorých kombinácia postihnutí nie je možná. Celkovo sme získali dve zlaté medaily, štyri strieborné a dve bronzové medaily, čím sme boli najúspešnejšími účastníkmi zo Slovenska.