Plavecký klub telesne a zrakovo postihnutých športovcov

logo_Nadácia Jáína Korca        logo_mestská časť Petržalka

V dňoch od 30.11.2018 do 2.12.2018 sa konali plavecké preteky XXVII. ročníka Strahov CUP 2018 v Prahe. Okrem pretekárov z domácich klubov štartovali na pretekoch aj plavci z Ruska, Srbska a kluby zo Slovenska. Za tím SVK štartovali Erik Birkuš, Tatiana Blattnerová, Katarína Chudá, Adam Riečičiar, Marek Sloboda a Tomáš Zajíc. Doprovody robili hlavne rodičia: Ľudmila Birkušová, Katarína Blattnerová, Branislav Blattner, Katarína Chudá,  Miriam Slobodová, Milan Sloboda – všetko tapperi. Ďalší doprovod robili Ivanka Zajícová a Tibor Zajíc, Larisa Jarembková bola vo funkcii fyzioterapeuta i športového psychológa. Daniela Barbušová bola asistentom trénerky a vedúcej výpravy Daniely Šipošovej.

Na tomto ročníku pretekov organizátor stanovil pre veľký počet štartov limit, že každý plavec mohol štartovať len v štyroch disciplínach počas celých pretekov. Boli to preteky, kde sa dali plniť limity na budúcoročné MS, ktoré sa budú konať v malajzijskom Kuchingu. Boli to aj prvé preteky, kde sa už dali plniť limity aj na paralympijské hry do Tokia 2020.

Druhý polrok tohto roka sme mali veľké výpadky z tréningového procesu pre závažné poruchy na bazéne, kde trénujeme. Celý september bol bazén mimo prevádzky a od polovice novembra trénujeme len tretinu z plánovaného počtu hodín na jednej dráhe.

Erik BIRKUŠ, S8, SB7, SM8 – štartoval v štyroch disciplínach, z toho v disciplíne 50 m znak si zaplával osobný rekord. V dvojboji sa umiestnil na 96. mieste z celkového počtu 132 štartujúcich so ziskom 246 bodov. Tatiana BLATTNEROVÁ, S11, SB11, SM11 – štartovala v štyroch disciplínach tesne po dlhšom ochorení. V disciplíne 50 m v.sp. si zaplávala osobný rekord, zaplávanými časmi potvrdila splnenie limitov na budúcoročné MS. Celkovo získala 2 zlaté medaily, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. V dvojboji sa umiestnila medzi juniormi na 5. mieste a medzi seniormi v súťaži OPEN na 8. mieste so ziskom 1285 bodov z celkového počtu 132 štartujúcich, čo bolo najlepšie umiestnenia slovenského reprezentanta. V disciplínach 50 m v.sp. a 100 m prsia splnila súčasne MET (B) limity účasti na PH do Tokia, keď v disciplíne 100 m prsia jej chýbalo k splneniu MQS (A) limitu účasti len 44 stotín sekundy! Katarína CHUDÁ, S12, SB12, SM12 – štartovala v štyroch disciplínach. V disciplínach 50 m v.sp. a 100 m znak plávala na hranici osobných rekordov a získala 3 bronzové medaily, kde v disciplíne 100 m znak splnila MET (B) limit na PH do Tokia, ako aj ostrý limit na budúcoročné MS 2019. V dvojboji sa umiestnila medzi juniormi na 9. mieste a medzi seniormi v súťaži OPEN na 17. mieste so ziskom 909 bodov z celkového počtu 132 štartujúcich, čo bolo druhé najlepšie umiestnenia slovenského reprezentanta. Adam RIEČIČIAR, S5, SB4, SM5 – štartoval v štyroch disciplínach. Nezaplával si svoje zvyčajné výkony, čo je poznačené tým, že začal študovať na vysokej škole a musel si zosúladiť rozvrh hodín s tréningami tak, aby to bolo optimálne. V dvojboji sa umiestnil na 69. mieste so ziskom 334 bodov z celkového počtu 132 štartujúcich. Marek SLOBODA, S11, SB11, SM11 – štartoval v troch disciplínach. V disciplíne 50 m prsia si zaplával osobný rekord. V dvojboji sa umiestnil na 27. mieste so ziskom 650 bodov z celkového počtu 132 štartujúcich. Tomáš ZAJÍC, S5, SB4, SM5 – absolvoval národnú klasifikáciu. Prvý raz pretekal v 50 m bazéne. Štartoval v štyroch disciplínach a tak si utvoril základné osobné rekordy. V dvojboji sa umiestnil ako nováčik na týchto pretekoch v kategórii žiakov umiestnil na 14. mieste z 18 so ziskom 186 bodov. V súťaži OPEN sa umiestnil na 104. mieste z celkového počtu 132 štartujúcich so ziskom 186 bodov.

Celkovo sme získali dve zlaté medaily, jednu striebornú a štyri bronzové medaily.