Plavecký klub telesne a zrakovo postihnutých športovcov

logo Pravda

2016: XV. PH – Rio de Janeiro, Brazília

Plaveckú časť výpravy tvorili len dve osoby – plavkyňa Karina PETRIKOVIČOVÁ a jej osobná trénerka Ing. Daniela Šipošová. Plavecká časť výpravy bola na paralympijských hrách v Riu vôbec najmenšia od čias, od kedy sa SR zúčastňuje paralymijských hier v roku 1996 v Atklante, keď podmienky účasti splnila len jedna zrakovo postihnutá športovkyňa. Z telesne postihnutých športovcov – plavcov nesplnil podmienky účasti nikto.

Karina PETRIKOVIČOVÁ splnila sedem limitov účasti na PH v Riu 2016, z toho boli štyri limity „A“ a tri limity „B“. Na základe týchto výsledkov bola prihlásená do piatich disciplín – 100 m motýlik, 200 m polohové preteky, 50 m voľný spôsob, 100 m voľný spôsob a 100 m znak. V disciplíne 100 m motýlik boli zlúčené všetky skupiny postihnutia S11 ažS13. Zaplávaný čas 1:20,83 predstavuje zaostanie za osobnými rekordom o 0:03,45. Táto disciplína nie je jej hlavná disciplína, zaplávaný čas bola daň prvému štartu na PH a veľmi veľkému predsavzatiu zaplávať osobný rekord. V disciplíne 200 m polohové preteky štartovali plavkyne skupiny postihnutia S13. Zaplávaným časom 2:47,24 si vytvorila nový osobný rekord zlepšený o 0:00,38 sek. V disciplíne 50 m voľný spôsob bolo prihlásených 20 pretekárok len skupiny postihnutia S13. Aj v tejto disciplíne si utvorila nový osobný rekord časom 0:29,92, čo predstavuje zlepšenie osobného rekordu o 0:00,26 sek. V Londýne by sa týmto časom umiestnila na 8. mieste vo finále. V disciplíne 100 m voľný spôsob boli zlúčené všetky skupiny postihnutia S12 a S13. Zaplávaný čas 1:06,18 predstavuje nový osobný rekord a zaplávaný čas je lepší o 0:01,06.

V disciplíne 100 m znak bolo prihlásených 14 pretekárok skupiny postihnutia S13 a prihlásený čas bol štvrtý najlepší. Táto disciplína bola najdôležitejšia. Cieľom bolo dosiahnuť lepšie umiestnenie ako v Londýne, kde sa umiestnila na 6. mieste vo finále. V rozplavbe dosiahla čas 1:14,68 a dostala sa týmto časom na 5. mieste do poobedňajšieho finále. Vo finále sa časom 1:14,61 umiestnila na 5. mieste a za osobným rekordom zaostala 4 stotiny sekundy. Toto je najlepší výsledok zrakovo postihnutého plavca v histórii SR. Za medailovým umiestnením zaostala o 2,36 sek. Oproti Londýnu sme sa polepšili o jednu priečku.

dsc_0227   kaja-a-ja-v-dedine

2012: XIV. PH – Londýn, Veľká Británia

Plaveckú časť výpravy tvorili len dvaja plavci a to Viktor Kemény a Karina Petrikovičová. Realizačný tím tvorili osobní tréneri Ladislav Struhár s Viktorom Keménym a Daniela Šipošová s Karinou Petrikovičovou, ktorá bola zodpovedná za plaveckú časť výpravy, ktorá bola na paralympijských hrách v Londýne vôbec najmenšia od čias, od kedy sa SR zúčastňuje paralymijských hier od roku 1996, keď podmienky účasti splnili len jeden muž za telesne postihnutých plavcov a jedna žena za zrakovo postihnutých plavcov.

Karina PETRIKOVIČOVÁ splnila limity účasti v piatich disciplínach a to: 50 m v.sp., 100 m v.sp, v disciplíne 100 m znak ktorý bol jej hlavnou, všetko skupina postihnutia S12, ďalej v disciplíne 100  m prsia, skupina postihnutia SB12 a v disciplíne v disciplíne 200 m polohové, skupina postihnutia SM12.

Prvý štart mala v disciplíne 200 m PP a do finále nepostúpila. Ako druhá disciplína bolo 100 m v.sp., kde tiež nepostúpila do finále. Do finále nepostúpila ani v disciplínach 50 m v.sp. a 100 m prsia. Najdôležitejšou disciplínou bola disciplína 100 m znak, kde sme mali ambíciu dostať sa do finále, čo sa aj podarilo, hoci čas nebol taký, ako sme si to predstavovali.. Do finále postúpila na siedmom mieste a vo finále si polepšila o jedno miesto a skončila na peknom 6. hodnotenom mieste, čo bolo najlepším umiestnením plavca na týchto paralympijských hrách.

Jej výkon bol aj silne poznačený veľkou snahou o dosiahnutie čo najlepších výsledkov, ale počas prípravy si zranila rameno v disciplíne a dlhšiu dobu nemohla naplno trénovať, potom spadla zo schodov a mala silný výron na členku. Tieto jej zranenia, ako aj snaha o splnenie limitov na PH do Londýna sa odzrkadlili na jej psychike a tým aj na výkonoch v Londýne. Ale aj tak sa jej podarilo splniť až 5 limitov účasti na PH 2012 v Londýne a je prísľubom na letné paralympijské hry v Rio de Janeiro v roku 2016.

DSC06387

2008: XIII. PH – Peking, Čína

Na PH do Pekingu sa kvalifikovala priamou účasťou na základe výsledkov v rankovej listine z nášho klubu Margita Prokeinová (TP) – vekovo najskúsenejšia pretekárka plaveckej výpravy, medailistka z PH v Atlante a v Sydney a dodatočnou  kartou IPC bola nominovaná  Karin Petrikovičová (ZP) – vekom a aj skúsenosťami najmladšia pretekárka, ktorej účasť na PH v Pekingu bola motivačná vzhľadom na jej perspektívu, osobnou trénerkou oboch bola Daniela Šipošová.

Margita Prokeinová  S7, SB8, SM7 štartovala v troch disciplínach – 200 m PP, 50 m motýlik a 50 m v.sp. V disciplíne 200 m PP sa prebojovala do finále, kde skončila v disciplíne 200 m PP na 5. mieste a kde zaplávala svoj druhý najlepší čas v kariére, keď len o stotinu sekundy zaostala za svojim najlepším časom z PH v Sydney, kde týmto časom vtedy získala striebornú medailu. V disciplíne 50 m motýlik sa tiež prebojovala do finále a vo finále sa umiestnila na 7. mieste. V disciplíne na 50 m v.sp. sa do finále neprebojovala – skončila na 9. mieste.

Karin Petrikovičová S12, SB12, SM12 štartovala len v jednej disciplíne – 100 m prsia, ktorá nebola jej najlepšou podľa umiestnenia v rankovej listine IPC, ale organizátor tak rozhodol, keď jej dal „divokú“ kartu na túto disciplínu. V disciplíne 100 m prsia si zlepšila osobný rekord o 5,54 sekundy. Karin výkon na jej prvých PH bol veľkým prísľubom do budúcnosti. Bola jednou z mála väčších nádejí slovenského plávania pre nadchádzajúce PH v Londýne v roku 2012.

Karina Petrikovičová bola prvou zrakovo postihnutou plavkyňou, ktorá štartovala na letných paralympijských hrách.

Zľava: V.Mikulášiková, I.Šulek, D.Šipošová, M.Prokeinová, K.Petrikovičová

2004: XII. PH – Atény, Grécko

Na XII. paralympijských hrách 2000 v Aténach slovenskí paralympijskí plavci úspešne reprezentovali, keď z nášho klubu sa pod vedením trénerky Daniely Šipošovej do finálového umiestnenia prebojovala Margita PROKEINOVÁ.

Dosiahnuté výsledky Margity Prokeinovej

Vo svojej medailovej disciplíne zo Sydney – 200 m polohové preteky sa prebojovala do finále, kde skončila na veľmi peknom 5. mieste. Dosiahnutý výsledok bol o to cennejší, pretože tesne pred konaním PH ochorela. Musela zmobilizovať všetky sily, aby dosiahla takýto výsledok.

Ďalšia disciplína, v ktorej postúpila do finále bolo 50 m motýlik. Do finále postúpila analogickým spôsobom ako na 200 m PP, keď nakoniec vo finále skončila na 7. mieste a časom 0:39,97 min. sa priblížila osobnému rekordu na 54 stotín sekundy.

V disciplíne 50 m v.sp. sa tiež prebojovala do finále. Časom 0:37,15 min. obsadila 7. miesto a k osobnému rekordu sa priblížila 53 stotín sekundy.

prokeinova-margita-11

2000: XI. PH – Sydney, Austrália

Na XI. paralympijských hrách 2000 v Sydney slovenskí paralympijskí plavci opäť úspešne reprezentovali, keď pod vedením trénerky Daniely Šipošovej získali 2 strieborné medaily:

1996: X. PH – Atlanta, USA

Na X. letných paralympijských hrách 1996 v Atlante získali slovenskí paralympijský plavci pod vedením trénerky Daniely Šipošovej umiestnenia:

1. miesto – 50 m motýlik – Andrej ZAŤKO

3. miesto – 50 m voľný spôsob – Margita PROKEINOVÁ

3. miesto – 50 m prsia – Andrej ZAŤKO

finálové umiestnenia – Pavol DUBOVÝ

Zlatá medaila vyplávaná Andrejom Zaťkom je o to cennejšia, že bola prvá v dejinách samostatnej Slovenskej republiky.

atlanta

1980: PH Arnhem, Holandsko

Letných paralympijských hier, ktoré sa konali v roku 1980 v holandskom Arnheme sme štartovali ako členovia československej výpravy, kde vôbec prvýkrát plavcov zastupovali dvaja reprezentanti a to Roman Gronský z Olomouca a prvá slovenská reprezentantka za plávanie, Mária LYSÁ z nášho klubu, ktorá trénovala pod vedením reprezentačnej trénerky, Ing. Daniely Šipošovej a záskala nasledovné umiestnenia:

5. miesto   – 3×50 m Individual Medley C1