Plavecký klub telesne a zrakovo postihnutých športovcov

V dňoch 29.5.- 31.5.2015 sa konali XX. majstrovstvá ČR v plávaní v Brne na Mestskom plaveckom štadióne Lužánky. Majstrovstvá sú zaradené do kalendára Medzinárodného paralympijského výboru pre plávanie (IPC Swimming).

Pretekov sa zúčastnilo 110 pretekárov z NPC Bieloruska, Kaunas Litva, PÉCSI SPORT z Maďarska a 12 klubov z Českej republiky. Zo Slovenska sa majstrovstiev zúčastnili plavci z PK Nové Zámky, PK CHEMES Humenné, ŠKpKZ Košice, Spoločnosť Downovoho syndrómu na Slovensku. Náš klub reprezentovali: Tatiana Blattnerová, Anna Gettlerová, Šimon Holek, Jadranka Marić, Adam Riečičiar a Marek Sloboda, Karina Petrikovičová za SVK. Ako doprovod boli Katarína Blattnerová – tapper, Andrea Gunesch – tapper i vodička auta, Martin Mozolányi vodič, Slobodová Miriam – tapper, Sloboda Milan – vodič auta a tapper, Larisa Jarembáková – športový psychológ a vodička auta, Daniela Šipošová – trénerka a vedúca výpravy. Všetci štartovali na vlastné náklady okrem reprezentantky Kariny Petrikovičovej a jej doprovodu.

Dosiahnuté výsledky: súťažilo sa systémom OPEN, medaily a diplomy sa udeľovali len v prípade, ak v disciplíne štartovalo 6 a viac pretekárov. Karina PETRIKOVIČOVÁ, S13, SB13, SM13 – štartovala v šiestich disciplínach a potvrdila svoju výkonnosť pred majstrovstvami sveta v tomto roku. Celkom zvíťazila v dvoch disciplínach a v štyroch disciplínach bola druhá. Potvrdila splnenie MQS limitov účasti na PH v Rio de Janeiro v roku 2016, čo ocenili aj usporiadatelia pretekov pri záverečnom vyhlasovaní výsledkov. V záverečnom hodnotení troch najlepších výkonov XX. MČR v kategórii seniorov muži a ženy spolu sa umiestnila na druhom mieste za paralympijským zlatým medailistom a svetovým rekordérom Arnoštom Petráčkom len o 5 bodov za disciplínu 100 m znak. Tatiana BLATTNEROVÁ, S11,SB11,SM11 – štartovala v štyroch disciplínach, z toho v troch disciplínach si znovu zlepšila osobné rekordy, čím potvrdila zvyšovanie výkonnosti smerom na MS 2015. V celkovom hodnotení sa dvakrát umiestnila na 4. mieste, raz na 5. mieste a raz na 8. mieste. V rámci slávnostného večera bola vyhodnotená v rámci troch najlepších výkonov XX. MČR v kategórii najmladší žiaci (chlapci a dievčatá spolu) na treťom mieste za disciplínu 100 m v.sp. Jadranka MARIĆ, S10,SB9,SM10 – štartovala po úraze ramena v šiestich disciplínach. V disciplíne 400 m v.sp. vyplávala bronzovú medailu. V rámci slávnostného večera bola vyhodnotená v rámci troch najlepších výkonov XX. MČR v kategórii juniori (juniori a juniorky spolu) na treťom mieste za disciplínu 400 m v.sp. Anna GETTLEROVÁ, S6,SB6,SM6 – štartovala v piatich disciplínach a v troch si zlepšila osobné rekordy. Je v príprave na Európske hry mládeže vo Varaždíne, ktoré sa budú konať v tomto roku. Šimon HOLEK, S9,SB8,SM9 – nakoniec neštartoval zo zdravotných dôvodov. Je v príprave na Európske hry mládeže vo Varaždíne, ktoré sa budú konať v tomto roku. Adam RIEČIČIAR, S5,SB4,SM5 – štartoval v piatich disciplínach, kde si v štyroch disciplínach vytvoril kvalitné osobné rekordy. V disciplíne 200 m v.sp. získal striebornú medailu. V disciplíne 50 m znak sa umiestnil na peknom 7. mieste. Marek SLOBODA, S11,SB11,SM11 – štartoval v štyroch disciplínach, keď si dvoch zlepšil osobné rekordy. V disciplíne 100 m prsia skončil na 4. mieste. Je v príprave na Európske hry mládeže vo Varaždíne, ktoré sa budú konať v tomto roku.

Všetci plavci podali hodnotné výkony. Ďakujeme aj všetkým účastníkom pretekov, ktorí všetci pomáhali plavcom pri účasti v jednotlivých disciplínach ako tapperi  a osobní asistenti.